Daňový kalendář
Květen 2025
Zobrazit celý daňový kalendář 2025
nebo ve formátu ics (iCal) ke stažení
02.05.2024 daň z neočekávaných zisků
- podání přiznání k dani z neočekávaných zisků a úhrada daně za rok 2023, pokud daňové přiznání nebylo podáno v základní lhůtě podle § 136 odst. 1 daňového řádu a podání daňového přiznání bude učiněno elektronicky
02.05.2024 daň z příjmů
- podání přiznání k dani z příjmů a úhrada daně za rok 2023 , pokud daňové přiznání nebylo podáno v základní lhůtě podle § 136 odst. 1 daňového řádu a podání daňového přiznání bude učiněno elektronicky
10.05.2024 spotřební daň
- splatnost daně za březen 2024 (mimo spotřební daň z lihu)
20.05.2024 daň z příjmů
- měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za duben 2024
20.05.2024 daň z příjmů
- splatnost paušální zálohy
27.05.2024 daň z přidané hodnoty
- daňové přiznání a splatnost daně za duben 2024
27.05.2024 daň z přidané hodnoty
- souhrnné hlášení za duben 2024
27.05.2024 daň z přidané hodnoty
- kontrolní hlášení za duben 2024
27.05.2024 energetické daně
- daňové přiznání a splatnost daně z plynu, pevných paliv a elektřiny za duben 2024
27.05.2024 spotřební daň
- splatnost daně za březen 2024 (pouze spotřební daň z lihu)
27.05.2024 spotřební daň
- daňové přiznání za duben 2024
27.05.2024 spotřební daň
- daňové přiznání k uplatnění nároku na vrácení spotřební daně například z topných olejů a ostatních (technických) benzinů za duben 2024 (pokud vznikl nárok)
31.05.2024 daň z nemovitých věcí
- splatnost celé daně (poplatníci s výší daně do 5 000 Kč včetně) splatnost 1. splátky daně (poplatníci s daní vyšší než 5 000 Kč s výjimkou poplatníků provozujících zemědělskou výrobu)
31.05.2024 daň z přidané hodnoty
- daňové přiznání a splatnost daně k OSS dovozní režim
31.05.2024 daň z příjmů
- odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2024
Nový občanský zákoník od 1.1.2014
Rekodifikace soukromého práva přináší zásadní změny týkající se běžné podnikatelské praxe s daňovými a účetními souvislostmi. Pro běžné podnikání bychom měli vědět např.:
- co je to obchodní korporace,
- že s.r.o. nebude muset povinně tvořit rezervní fond (akciová společnost až na výjimky také ne),
- kdy se promlčí pohledávky z letošních smluv a kdy ze smluv uzavřených až po novém roce,
- že bude možné dobu promlčení smluvně sjednat,
- že závazkem bude dluh,
- že pole se nebude pronajímat, ale propachtovávat,
- že stavba (včetně zabudovaných strojů) se stane součástí pozemku,
- že i členský podíl na bytovém družstvu bude věcí (movitou věcí nehmotnou),
- že budou platit nová pravidla pro nabytí vlastnického práva,
- že z občanského sdružení se stane úderem letošní půlnoci spolek,
- že podnikatelé nebudou podnikat na základě smlouvy o sdružení, ale na základě smlouvy o společnosti a společný majetek budou spravovat v režimu společenství jmění,
- jaká budou platit omezení pro dobu splatnosti faktur,
- že budou platit nová pravidla společenství vlastníků jednotek.
Dne 20.11.2013 byla ve Sbírce zákonů vyhlášena tato nařízení vlády:
- č. 363/2013 Sb., o vzorovém poučení o možnosti odstoupení od smluv uzavřených distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory a formuláři pro odstoupení od těchto smluv podle § 1820 odst. 1 písm. f) NOZ
- č. 364/2013 Sb., o formulářích pro smlouvy, ve kterých se sjednává dočasné užívání ubytovacího zařízení a jiné rekreační služby podle § 1854 odst. 2 a § 1856 odst. 2 NOZ
- č. 366/2013 Sb., k § 1222 NOZ upravující některé záležitosti související s bytovým spoluvlastnictvím (vypočet podlahové plocha bytu v jednotce, vymezení společných částí domu - např. otvory v hlavních nosných konstrukcích včetně oken, podrobnosti ke správě domu).
Již dříve vláda schválila prováděcí nařízení k NOZ č. 351/2013 Sb. Toto nařízení určuje:
- výši úroků z prodlení a nákladů spojených s uplatněním pohledávky,
- odměnu likvidátora, likvidačního správce a člena orgánu PO jmenovaného soudem
- některé otázky Obchodního věstníku a veřejných rejstříků PO a FO.
Nový občanský zákoník přináší především tyto změny týkající se podnikání:
- odstranění duplicitní úpravy smluvního práva pro podnikatelské vztahy – např. namísto příkazní smlouvy ve sterém občanském zákoníku a mandátní smlouvy v obchodním zákoníku nový občanský zákoník obsahuje smlouvu o příkazu
- jednotná tříletá promlčecí lhůta s možností její smluvní modifikace v rozsahu 1 rok až 15 let
- občanská sdružení jsou nově nazývána spolky
- podnikatelé již nebudou podnikat na základě smlouvy o sdružení, ale na základě smlouvy o společnosti
- nájem nebytových prostor již nebude upraven samostatným zákonem, ale přímo novým občanským zákoníkem.
V koncepci dosavadního občanského a obchodního zákoníku (tedy do 31.12.2013) je smluvní právo upraveno v občanském zákoníku (pro nepodnikatelské vztahy) a v obchodním zákoníku (pro podnikatelské vztahy). Úprava smluvního práva je často rozdílná, což zakládá neodůvodnitelné rozdíly – např. rozdílná promlčecí doba (pro nepodnikatelské vztahy standardně 3 roky podle občanského zákoníku, pro podnikatelské vztahy standardně 4 roky podle obchodního zákoníku).
Některé smluvní vztahy jsou dnes upraveny v obou zákonících – např. kupní smlouva podle § 588 a násl. občanského zákoníku versus kupní smlouva (pouze však pro movité věci) v § 409 a násl. obchodního zákoníku. Uzavření kupní smlouvy na movitou věc (např. automobil) v režimu občanského či obchodního zákoníku může znamenat např. zásadní rozdíl v posuzování přechodu vlastnictví, pokud prodávající není oprávněným vlastníkem (typicky prodej ukradené věci) – zatímco v režimu obchodního zákoníku je kupující chráněn principem nabytí vlastnictví v dobré víře (§ 446 obchodního zákoníku), v režimu dosavadního občanského zákoníku nikoli.
Dalším problémem dnešní úpravy smluvního práva je to, že obchodní zákoník pro podnikatele neupravuje všechny smluvní typy obsažené v dnešním občanském zákoníku – např. párově k příkazní smlouvě dle občanského zákoníku upravuje mandátní smlouvu, ale neupravuje např. smlouvu odpovídající smlouvě o půjčce (smlouva o úvěru upravená obchodním zákoníkem je ekonomicky obdobná, právně má však jiné definiční znaky). Z uvedeného důvodu se i na podnikatele v některých případech dnes vztahuje úprava určitého smluvního typu z občanského zákoníku – typicky již zmíněná smlouva o půjčce. Tímto dnešní problémy zdaleka nekončí, protože i na nepodnikatelské vztahy se někdy použije smluvní typ upravený obchodním zákoníkem (např. smlouva o úvěru upravená obchodním zákoníkem jako tzv. absolutní obchod, tedy platící i pro nepodnikatele).
Zásadní změnou je zásada víry v pravdivost údajů zapsaných ve veřejných seznamech (typicky v katastru nemovitostí) podle § 980 a 984 NOZ.
Jednou z dalších důležitých změn, kterou přináší nový občanský zákoník, je úprava nabytí vlastnictví od neoprávněného (od nevlastníka). Pro nabytí vlastnictví věci, která není zapsána ve veřejném seznamu, pro některé případy uvedené v § 1109 NOZ se automaticky předpokládá dobrá víra nabyvatele a tento se stává vlastníkem (aniž by musel dobrou víru prokazovat). Pro nabytí věcí od obchodníků s použitými věcmi (např. v autobazaru) platí speciální úprava § 1110 NOZ a v tříleté lhůtě se může za určitých okolností domáhat původní vlastník vydání věci. V ostatních případech nabude podle § 1111 NOZ nabyvatel vlastnické právo, pokud prokáže dobrou víru.